Grafika wektorowa to pojęcie, które często pojawia się w momencie dyskusji o logotypach. To właśnie dzięki zastosowaniu zaawansowanej techniki wektorowej jesteśmy w stanie wykorzystywać logo w różnych sytuacjach i w dowolnym rozmiarze bez zbyt wyraźnej utraty jakości. To jednak zaledwie jeden ze sposobów na wykorzystanie grafiki wektorowej. Czym ona jest i dlaczego warto jej używać?
Czym dokładnie jest grafika wektorowa?
Grafika wektorowa to sposób projektowania obrazów w oparciu o funkcje matematyczne i figury, stanowiące linie i kształty. Konkretna grafika wektorowa wykonywana jest poprzez ustalenie konkretnych wytycznych – szerokości, długości, proporcji, stosunków krzywych. Obiekty te poprzez wykorzystanie wcześniej wspomnianych funkcji matematycznych mogą zostać zredukowane pod kątem wielkości lub powiększone, co zapewnia utrzymanie optymalnej jakości – przeciwnie niż w przypadku typowej grafiki posługującej się pikselami.
Dlaczego warto postawić na grafikę wektorową?
Istnieje kilka istotnych korzyści wynikających z wykorzystania grafiki wektorowej. Przede wszystkim ten typ grafiki cechuje się wysoką skalowalnością. Oznacza to, że dana grafika może być wykorzystana w różnych formach graficznych – zarówno cyfrowych, jak i tradycyjnych bez zmian w uzyskanej jakości. Oznacza to także, że w przypadku znacznego powiększenia obrazu, ten nie straci w ogóle na jakości. To znaczne usprawnienie procesu wykorzystywania swojego logo w innych rozmiarach niż docelowo.
Warto pamiętać także o praktycznych zaletach wynikających z wykorzystania grafiki wektorowej. Mowa tutaj o relatywnie niskim rozmiarze pliku graficznego, który dodatkowo świetnie wygląda po wydrukowaniu. Stanowi to rozwinięcie wcześniej wspomnianej zalety, jaką jest skalowalność grafiki wektorowej.
Jak nauczyć się grafiki wektorowej?
Branża graficzna dzisiaj w dużej mierze migruje właśnie na obszar bardziej efektywnej i lepszej jakości grafiki wektorowej, która już teraz powszechnie wykorzystywana jest w branży e-commerce – sklepach internetowych, portalach, blogach czy zwykłych stronach internetowych. To powód, dla którego coraz więcej osób chce zwiększyć swoje kompetencje w zakresie tworzenia i edytowania grafik wektorowych. Jak jednak zapewnić sobie odpowiednie kwalifikacje?
Przede wszystkim poprzez wykorzystanie zaawansowanego oprogramowania. Adobe Illustrator, Corel Draw i Macromedia Freehand to trzy najważniejsze oprogramowania do tworzenia i obrabiania grafiki wektorowej. Każdy z tych programów daje nam pełną bazę do rozwijania swoich kompetencji i tworzenia grafiki wektorowej w najpopularniejszych formatach, od EPS, przez SVG, aż po PDF. Jeśli zatem chcemy zgłębić się w obszar grafiki abstrakcyjnej, branża grafiki wektorowej będzie strzałem w dziesiątkę.